Fredag den 16 september.

I morse satte brandlarmet igång. Det lät högt och vissa blev överraskade. Men det var en brandövning  för hela skolan.Alla skulle gå ut så snabbt vi kunde och gå upp till fotbollsplanen som är samlingsplatsen vid brand. Där fick klassen ställa sig på en rad efter varandra. Sedan fick vi gå tillbaka till klassrummet. Idag på religionen tittade vi på en film om Josef. Hans bröder släpade och slängde honom i en brunn för de var avundsjuka på honom för han var pappans gullegris och kunde tyda drömmar.. Ruben ville inte döda honom. Men som tur var överlevde han och fick på slutet av filmen träffa sin gamla pappa igen. Vi har skrivit i våra skrivarpar  ”vi tycker om……. och ritat bilder till texten.

En reaktion på “Fredag den 16 september.”

  1. Hej allihop!!
    Så massa kul ni håller på med hela dagarna???? och vad mycket ni lär er!! Bra jobbat o fortsätt kämpa?
    Nu har jag läst i bloggen allt ni skrivit denna terminen …jag hade visst missat det?…ska bättra mig.
    Ha det gött/ Diddens mamma

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


− 1 = 1