Fredag den 28 oktober

På SO:n satt vi två och två. Då  fick vi skriva ner på whiteboard tavlan vilka likheter som finns mellan judendom, kristendom och Islam.Det här har hela klassen lärt sig bla: att alla har en helig skrift, Bibel,Koranen och Tora. Alla har ett samlingshus: kyrkan, moske och synagoga. Abraham är stamfadern till religionerna.  Vi har skrivit klart om FN och ritat klart bilderna till vår bok om ”Barns rättigheter”. Idag hade vi engelska då fick vi vara i grupper och träna på en engelsk pjäs. Någon skulle vara Miss Bun, Sam, elever och Gloop. Efter lovet ska alla få spela upp den inför klassen. Vi ses efter lovet.

En reaktion på “Fredag den 28 oktober”

  1. Hej! Vad mycket ni får lära er.
    Bra att pojken i Nepal har fått hjälp och att allt gick bra.
    Ha en jätte bra dag allihopa!
    Annelie

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


− 3 = 5