Fredag de 19 maj

På morgonen hade vi tyst läsning. Yasmin läser Kalle Skavank. Hon har just börjat läsa den. Bella läser Cirkus Deckarna och tivolimysteriet. Bella har snart läst ut boken.  Merhrdad läser Ödeborgens hemlighet. Den handlar om spöken och monster. Vi har haft IUP då jobbade vi i vårat mattehäfte eller gånger häfte.  Sen läste Carina surtanten Birgitta och herr Lennart von Spetsnäsa. Den handlar om att Felissia skulle gå in i köket där det låg en plast spindel. Då ringde det i telefonen och Birgitta svara det är herr Lennart von spetsnäsa han sa att alla barn skulle få en simmhal, ridhus, fotbollsplan, skejtramp , tennishal och ishockeyhal. Idag har vi haft matte. Då jobbade vi i våra matte-böcker. Bella är på sidan nånting. Där ska man måla hälften. Dom som bloggat är Bella Yasmin Mehrdad .

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


− 7 = 2