Torsdag den 31 augusti

Nu har vi gått i skolan nästan tre veckor. Vi har varit och besökt Klinten . Tittat på Karin Fryxells dockor och kapell. På No arbetar vi med jordens utveckling. Vi fick skriva om första fiskarna och fiskarna som vandrar upp på land. Då lärde vi oss att de fiskar som utvecklade ben,tår lungor och fötter, de kallades amfibier.Den här veckan har har vi fått en träslöjdslärare till skolan som heter Krister. Så nu har halva klassen syslöjd / träslöjd. I syslöjden fingervirkar vi. I träslöjden fick vi göra en smörkniv / retsticka eller namnskylt. På matten jobbar vi med geometri. Imorgon har hela skolan skoljogg. Alla ska springa en runda och räkna hur många varv var och en hinner på ca 20 min. Vi har fått en ny rektor på skolan som heter Jan.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


6 − 1 =